Hva vil du lære mer om?
Regional konferanse for pasient - og pårørendeopplæring for Helse Sør-Øst er satt til torsdag 28. mai 2026 og du kan påvirke programmet!
Dersom brukere hjelper brukere til å lære å søke trygg helseinformasjon på nett, gir det en gevinst til et helsevesen som framover trenger nye måter å jobbe på for legge tilrette for økt helsekompetanse hos pasienter og pårørende.
Diakonthjemmets brukerutvalg deltok i SyktBra-finalen 2025 med tiltaket "fra bruker til bruker".
Brukerutvalget ved Diakonhjemmet har lansert en ny helsekompetansekampanje kalt "Fra bruker til bruker".
Kampanjen har som mål å skolere pasienter og pårørende, og opplæringen får de fra brukere. Dette tiltaket anses som sterkt og nytenkende da pasienter og pårørende selv skal kunne finne fram til kvalitetssikret helseinformasjon på nett.
Diakonhjemmet sykehus oppfordrer andre til å spre budskapet.
Sykehuset Østfold og Sykehuset Sørlandet har vist interesse for å kopiere kampanjen, og den skal også promoteres på Arendalsuka.
Vi deler, sier Liv og Hilde. Ta kontakt med oss!
To ildsjeler på Regional konferanse for pasient- og pårørendeopplæring ved Sykehuset i Østfold:
Liv Hopen, nå nestleder i brukerutvalget ved Diakonhjemmet, var den som i 1997 startet Lærings- og mestringssenteret ved Aker sykehus og etterhvert fikk alle sykehus i Norge Lærings- og mestringssenter. Hilde Hamre er leder av Brukerutvalget ved Diakonhjemmet, og sammen med Liv holdt hun speedforedraget under SyktBra-prisen 2025 i Sykehuset Østfold. Foto: Anette Strømsbo Gjørv
1997: lærings- og mestringskurs har som mål å styrke pasienters og pårørendes evne til å håndtere helseutfordringer.
2025: Diakonhjemmets brukerutvalg har intiert kampanjen som har som mål at brukere kan hjelpe brukere, altså hjelpe pasienter og pårørende til selv å finne fram til helseinformasjon de kan stole på på internett og på den måten øke sin helsekompetanse.
Regional konferanse for pasient - og pårørendeopplæring for Helse Sør-Øst er satt til torsdag 28. mai 2026 og du kan påvirke programmet!
Hva er egentlig helsekompetanse og hvordan kan vi øke den enkeltes helsekompetanse - og hva betyr helsekompetansevennlige helsetjenester?
Vi forbereder arrangementet vi skal tilby under Arendalsuka 2025